Αρχική » 2022 » Αύγουστος

Που είμαστε

Πύργος Θήρας 84700

Erasmus 2020-2021

Το διάστημα 5 με 20 Δεκεμβρίου 2021, το σχολείο μας πραγματοποίησε κινητικότητα Erasmus+ στην Πορτογαλία (Μπαρσελος, Πόρτο, Μπράγκα, Λισαβόνα)με τίτλο:”Μηχανικός θαλάσσιων σκαφών αναψυχής”.

Στην κινητικότητα συμμετείχαν 18 μαθητές της Β και της Γ λυκείου,με συνοδεία 3 εκπαιδευτικών.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε, μεταξύ άλλων, επαγγελματικές επισκέψεις σε ναυπηγεία και εταιρείες κατασκευής θαλάσσιων σκαφών, εκπαιδευτικές δραστηριότητες αναφορικά με τα σκάφη αναψυχής, επισκέψεις σε επαγγελματικά λύκεια και ναυτικά μουσεία, μαθήματα πορτογαλικών,καθώς και γνωριμία με τον πολιτισμό και την καθημερινότητα των Πορτογάλων.

Δύο εβδομάδες γεμάτες εικόνες, εμπειρίες και μαθήματα που θα μας συνοδεύουν για πολύ καιρό.

Πανελλαδικές εξετάσεις 2022: Οι επιδόσεις των μαθητών μας

Το Επαγγελματικό Λύκειο Θήρας είχε φέτος 15 επιτυχόντες από τους 43 που έδωσαν εξετάσεις (ποσοστό επιτυχίας 34,88%). Ανάμεσα στις σχολές επιτυχίας είναι Πολιτικών Μηχανικών σε Πάτρα και Θεσσαλονίκη, Οικονομικών Επιστημών σε Θεσσαλονίκη και Ρέθυμνο, Πληροφορικής σε Αθήνα και Λαμία κ.ά.

epityxontes_imerisio_epal_2022